Dota 2 - ONLINE
Steam - ONLINE
SteamDB - ONLINE
Призовой фонд The International 2017: $22,411,880
Статус темы:
Закрыта.

Patch 06.10.11

Тема в разделе "Общие вопросы и обсуждения", создана пользователем Null-, 07 Oct 2011 в 06:26.

• Главная новость:
    Блудсикер и Кункка в игре!

Gameplay

Enable Kunkka and Bloodseeker

Спойлер: Русский перевод патча by RedBear

Enable Bot Support

Fixed some creep aggro behaviors
    Fixed Omnisplash (Jugg) not ministuning the intial target
    Fixed Healing Ward (Jugg) not having an AOE cursor
    Fixed Critical Strike (both Jugg and item-based) not denying correctly
    Fixed Ion Shell being displled during Bladefury
    Fixed Razor's Static Link working on Jugg while he is Omnislash
    Fixed Doom gaining a ranged attack by orb walking after eating a ghost creep
    Fixed Dazzle's Shadow Wave, it now properly deals physical damagem and damages magic imunne units
    Fixed Ancients not regenerating
    Fixed Lich's Dark Ritual being usable on couriers
    Fixed players instanly losing vision of dying units
    Fixed the radius of vision players get form attacking units
    Fixed units being knocked back into trees potentially getting stuck
    Fixed Ring of Basilius, it no longer automatically resets its toggle state on death
    Fixed Illusions doing signifocanty reduced damage to buildings
    Fixed a bug that prevented selection hitboxes from scaling along with the unit
    Fixed a bug where creeps would over-commit to defending an alied hero being attacked
    Adjusted juke areas around Dire Side Shop

UI

Added support for muting voice & text chat of other players via the scorebord
    Fixed a bug with item combining when the courier brings items to a hero in fountain range
    Changed how upgradavle items are displayed in the shop: now all upgrade levels are shown in the combine tree
    Upgradeable items, suck as Necronomicon, now show the upgrade level in their shop tooltips
    Added Legacy Key support for Jugg
    Fixed a bug where players who bought items while dead in range of the side or secret shop would have their items drop on the ground
    Changed secret shop item color to teal
    Updated player slot colors
    The player's own minimap icon now shows their player colors
    Fixed a bug that prevented camera movement while spectating a game directly (not via DOTA TV)
    Fixed several issues with Fog of War spectating

Visual

Illusion in the protrait and multi-units selection UI now show the Illusion status effect
    Venga's Magic Missle is more obviosuly a projectile now
    BM's Wild Axes now flow along the ground, and are more prominent overall
    Completed a rough pass over the Dire Secret Shop
    Added a new custom effect for Lich's Frost Armor
    Lichs' Chain Frost in now more visible
    Venga now has a new model and weapon
    Added bloody footprints to Axe's Cull effect
    Fixed a bug that caused portraits to sometimes have mussing (or extra) body part on Heroes

Audio

Added more voice content to several heroes
    Added Dire Defeat music piece

Screenshots

• Супер, ченжлог это наше всё....
  • Классный патч, кункка ваще жарит *ROFL* (крест идеален), сикер бегает прикольно, у венги наконец-то палку забрали и дали полукруг из первой доты.
  • Автор темы
    Shark Jaws сказал(а):
    Классный патч, кункка ваще жарит *ROFL* (крест идеален), сикер бегает прикольно, у венги наконец-то палку забрали и дали полукруг из первой доты.
    Нажмите, чтобы раскрыть...

• Круто. Ждем обзоры на них, Нулл.
    Щас Токарев будет возмущаться: "Что они с венгой сделали?!" :) А венга и вправду как то тупо выглядит. Неуклюже. Разве не так? Смотреть спокойно на ее иконку невозможно. Нулл, передай фрогу, что он зря сделал так :)
  • Добро замене палки, но лицо прежнее было даже лучще! Щас реально изуродовали!
  • Да ладно вам, сиськи видно и пойдет ;) (кстати можно было б и побольше сделать *THINKING* ).
  • а мне нравится новая венга, что ни странно)

но вот насчет ботов меня больше всего порадовало - слишком умными их сделали)
  • Где видео с ними можно посмотреть ?)
  • Обновление появилось ночью, ближе к 2 часам на оффсайте, дай людям проснуться)))
  • оперативно однако! *YES*
  • Шикарная новость, спасибо.
  • Автор темы
    Repter сказал(а):
    Нулл, передай фрогу, что он зря сделал так :)

я ему сказал, что бы он ей волос добавил или что нить на голову, а то лысая она просто кошмар и выглядит как пугна из 1 доты -) сыграл за кункку, тима дно - у меня 7-2-11 -(
  • ))) ...выглядит как пугна из 1 доты -) сыграл за кункку, тима дно... что нам действительно было интересно из сказанного тобой это СЫГРАЛ  *CRY*

Добавлено спустя 23 секунды:
    Шучу *MOSKING*
  • Null- сказал(а):

Repter сказал(а):
    Нулл, передай фрогу, что он зря сделал так :)

я ему сказал, что бы он ей волос добавил или что нить на голову, а то лысая она просто кошмар и выглядит как пугна из 1 доты -) сыграл за кункку, тима дно - у меня 7-2-11 -(

во во на пугну) давай обзорчик!))
  • Венга порадовала,больше стала похожа на венгу из первой дотцы.Ждем обзорчиков от Нула!;)
  • Автор темы
    я болею, у меня горло болит, как выздоровлю так сразу -)
  • Сикер супер просто
  • а можно где нить новую венгу узреть?

Писать ответы могут только зарегистрированные пользователи

Кто смотрит тему (Пользователи: 0, Гости: 0)

Есть предложение по улучшению сайта?